Trening

Trendy sportowe na outdoorze

Witajcie Dresiary i Dresiarze!

Znudziła Ci się siłownia i jogging? Nic straconego! Przedstawiamy Ci 3 modne sporty, które są świetną zabawą i utrzymają Cię w dobrej formie, zwłaszcza latem. Wszystkie dyscypliny są sportami indywidualnymi, które zawsze można uprawiać samemu.

Parkour:

To pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej. Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle’a. W Parkour, zwanym również „La Parkour”, chodzi głównie o bieganie i pokonywanie przeszkód. Zazwyczaj sport ten odbywa się na świeżym powietrzu w mieście, głównie w parkach, przy użyciu schodów, balustrad, ścian i budynków, ale w międzyczasie także sali i hali sportowych specjalnie wyposażonych. Jedyne czego potrzebujesz, to tylko siły swojego ciała. W Parkour ćwiczysz całym ciałem, a zaawansowany zawodnik potrafi spalić nawet do 800 kalorii na godzinę. Początkujący powinni oczywiście zacząć od łatwiejszych przeszkód, odległości i spalać stopniowo kalorie. Parkour nie tylko trenuje ciało, ale także kszatłtuje charakter, ponieważ to bardzo wymagająca dyscyplina. Trenującemu potrzebny jest wysoki poziom koncentracji, dobra samodyscyplina i wytrwałość, a także odpowiednie szkolenie.

Dla wielu osób Parkour ma działanie podnoszące adrenalinę, ponieważ zawodnicy często podejmują duże ryzyko, a jeden fałszywy krok wystarczy, aby spaść i zostać rannym. Natomiast o ryzyku związanym z tym sportem decydują wszyscy. Możesz zacząć od małych przeszkód i zdecydować się na pomoc doświadczonych. Ponadto nie ma presji konkurencyjnej. Biegi Parkour nie są mierzone czasem i nikt nie jest Twoim przeciwnikiem. Zdecydowanie do tego rodzaju sportu warto wyszukać dobrych butów, aby zmniejszyć ryzyko upadków i niepotrzebnych potknięć.

Jak już wspomnieliśmy zawsze wskazane jest przyjęcie pomocy od doświadczonych w La Parkour. W prawie każdym dużym mieście istnieją grupy, do których można dołączyć. Tutaj pokażemy Ci podstawy i możesz zaczerpnąć ważnych wskazówek dla osób początkujących. Podsumowując, możemy dodać, że nie należy się przeceniać, trzeba powoli zaczynać od prostych przeszkód i ruchów. Wytrenowane ciało bezwątpienia Ci pomoże w dążeniu do bycia coraz lepszym. Podobnie jak w przypadku innych sportów, również przed La Parkour należy dokładnie rozgrzać się.

Stand Up Paddling:

Chcesz uprawiać sporty wodne, ale nie mieszkasz nad morzem, żeby zacząć surfować? W takim razie Stand Up Paddling jest odpowiedni dla Ciebie! W tym sporcie rekreacyjnym stoisz na czymś w rodzaju deski surfingowej i ruszasz do przodu wiosłem. Deska jest jednak większa od deski surfingowej i dlatego oferuje wystarczającą stabilność. Niektórzy ludzie łączą nawet Stand Up Paddling z innymi sportami, takimi jak joga czy wędkarstwo.

Stand Up Paddling-iem trenujesz całe swoje ciało. W ciągu jednej godziny jesteś w stanie spalić średnio 300 – 600 kalorii, w wyścigu nawet do 1000 kalorii. Ten sport jest również bardzo przyjazny dla początkujących i może być uprawiany przez wszystkich, nie ma ograniczeń wiekowych!

Oto kilka wskazówek od nas dla początkujących:

W wielu dużych miastach z akwenami wodnymi są teraz kursy dla początkujących. Zalecamy, abyś nauczył się prawidłowej postawy ciała, aby utrzymać równowagę i właściwą obsługę wiosła.

W Stand Up Paddling należy używać odpowiedniego sprzętu. Obejmuje ono stojącą deskę do wiosłowania, linki do łączenia z deską oraz kamizelkę ratunkową. Kiedy jest ciepło, można wiosłować z górną częścią ciała wolną lub z koszulką, w zimniejszych temperaturach zaleca się stosowanie specjalnego kombinezonu.

Ważne! Zawsze bądź czujny, statki i łodzie zawsze mają pierwszeństwo! 🙂

Bouldering:

Bouldering to popularna wspinaczka po zazwyczaj wolnostojących kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia asekuracyjnych lin. Możesz uprawiać ten sport w wyznaczonych halach wspinaczkowych lub na świeżym powietrzu w przyrodzie. Ale upewnij się, że masz matę na wypadek upadku! Wyzwaniem jest myślenie strategiczne. Ze względu na bardzo duży wysiłek musisz poruszać się po ściance tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Bouldering jest uważany za bezpieczny sport. Z reguły nigdy nie wspinasz się bardzo wysoko. Jak już wspomniano, bouldering jest sportem bardzo wymagającym dużej siły dla całego organizmu. Spala się od 300 do 600 kalorii w zależności od stopnia trudności i kondycji. Jeszcze wyższe ilości kalorii są całkiem możliwe dla zaawansowanych sportowców.

Oczywiście jest też wiele kursów dla początkujących, w których możesz uczestniczyć, i które z pewnością Ci pomogą. Ale bouldering jest sportem, którego można się również bardzo dobrze nauczyć bez kursów. Na początku należy udać się do hali wspinaczkowej i rozpocząć wspinaczkę od najłatwiejszych ścianek. Jeśli nawet zdarzy się tak, że wybrałeś złą drogę i spadniesz na matę. Jest to część nauki, wcale nic złego wręcz przeciwnie służy to postępom w nauce.

Oto kilka wskazówek na początek:

Zawsze trzymaj się z dala od maty, gdy ktoś już się wspina. Jeśli ta osoba upadnie, może to doprowadzić do kolizji. Również w tym sporcie zaleca się stosowanie odpowiedniej techniki, aby wspinać się znacznie efektywniej. Jeśli chcesz opanować to od początku, powinieneś wziąć udział w kursie dla początkujących. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, nauczysz się tego w odpowiednim czasie i będziesz mógł otrzymywać wskazówki od innych sportowców. Przed rozpoczęciem wspinaczki należy się dokładnie rozgrzać i unikać trenowania podczas jakichkolwiek urazów. Postaraj się nie przeceniać siebie na początku i daj sobie wystarczająco ilość czasu. Mimo to zawsze należy mieć motywację i silną wolę do wspinania się na kolejną trudniejszą ścianę.

Baw się dobrze i uważaj na siebie!